Skip navigation
Abbildung einer alten Fruchtsaftpresse

Informace o ovoci

Jak se vyrábí ovocný džus?

Pro zajištění maximální možné čerstvosti až ke spotřebiteli se ovoce určené k výrobě džusu zpracuje většinou již v zemi, kde se sklidí, a to přímo po očesání. Zůstanou tak ideálně zachovány chuť a cenné obsažené látky. Další postup se liší vždy podle druhu šťávy:

Jablka se například po sklizni vyberou a zároveň vytřídí, protože se pečlivě dále zpracuje jen ovoce, které se nachází v optimálním stavu zralosti. Po omytí se jablka rozdrtí v mlýnech a zpracují na kaši, z níž se poté šetrným lisováním získává jablečný džus. Nejprve vznikne přírodně zakalená jablečná šťáva. Pokud se z ní má stát čirý jablečný džus, musí se šťáva filtrovat.

Vždy podle toho, zda se má ovocná šťáva nyní stát koncentrátem ovocného džusu, nebo stáčet jako přímo vylisovaná šťáva, probíhá další proces zpracování takto: U mezistupně označovaného jako koncentrát se z ovocného džusu odstraní voda, která se po přepravě do výrobních závodů Pfanner opětovně přidá.

Pro delší trvanlivost a skladování se šťáva poté – ať už jako přímo vylisovaná šťáva, nebo z koncentrátu – pasterizuje a skladuje až do stáčení v nádržích. Zjistěte na našich „cestách za ovocem“ více informací o původu různých druhů ovoce a jejich zpracování na šťávu!